Protector XII. (2015)

Kde bolo tam bolo, jedného pekného dňa som sa dozvedel že sa v Čechách koná jedna z najväčších Airsoftových akcií. Misia jasná – zorganizovať sa vrámci MFC, zbaliť veci a ide sa. Kde by som začal, asi cestou :D Každý kto sa chystá na Protector a ide z našej rodnej hrudy nech sa obrní hlavne na cestu. Cesta Brno – Praha je čisté peklo, buď máte ta-ta-ta-ta-ta alebo prdkáte v zápche do sedačky.

Prvé čo vás posadí naspäť do sedadla po tom čo vysúpite z auta je priestor. Nádherný lesnatý velmi mierne kopcovitý terén o rozlohe cca 2,5 na 3,5 kilometra. Priestorom preteká malá riečka a nedaleko sa nachádzajú aj malé jazierka. Prosto idylka. Celý priestor je poprepájaný asfaltovými cestami čo značne uľahčuje pohyb či už pešo alebo v aute. O rôznych skratkách nebudem písať tie si každý musí nájsť sám.

Hneď po prvých dojmoch z priestoru nasleduje facka vo forme tvrdej reality na základni ISAF. Prísne pravidlá a dozeranie na ich dodržiavanie a ľudia ktorí sa s vami ani len nebudú baviť kým si nezaslúžite ich rešpekt plnením úloh. Druhý alebo tretí deň už sú to len priateľskí velitelia… Hrať za stranu ISAF je náročné. Na základni ste v neustálom strehu či niekto nezaútočí prípadne či vám cez plot nepriletí. Vonku na misii môžete a musíte rátať so všetkým. Od bombových útokov, po útoky nožom až po prepady za bieleho dňa.
Miestny obyvatelia sú v princípe milí ľudia až do momentu kým milí byť prestanú. Čokoľvek šialené vás napadne že sa môže stať, tak presne toto oni dokážu prekonať a môžete si byť istý že v Zábule sa nič nedeje náhodou. Nikto ku vám nie je priateľský len preto lebo mu dáte cukrík. Ten čo vám ráno predal noviny vás v noci bodne nožom a nebude mať žiadne výčitky.

ISAF

Nasledujúce slovné spojenia si vyškrtnite zo slovníka:
Plnohodnotný spánok – ak budete spať viac ako 3 hodiny denne, tak ste vyhrali hlavnú cenu
Najesť sa v kľude – Murphyho zákony tu fungujú priam dokonale, akonáhle si zohrejete jedlo niečo sa zomelie a idete von
Technika funguje – v momente keď budete najviac potrebovať rádio, telefon, PES, tak presne vtedy sa to pokazí, zdochne tomu baterka, prípadne to vobec nemá signál, čiže ste odkázaný na seba a svoju zbraň

ISAF funguje do momentu kým velenie stíha a ľudia robia čo majú. Veľa krát sa totiž stáva že si ľudia začnú robiť čo sa im chce a kašlú na striedanie rotácii prípadne horšie prehrešky. Potom má velenie čo robiť a zachraňuje čo sa dá. Vo všeobecnosti je veľmi veľa ludí ktorí si myslia že to dajú s prehľadom ale opak je pravdou. Ak sa rozhodujete ísť za ISAF dobre si to rozmyslite. Je to pecka ale je to makačka. Budete nachodení, unavení a otrávení z toľkého allahu agbar ale stojí to za to.

Nič sa nevyrovná adrenalínu ktorý zažívate keď nabehnete do dediny ktorá nie je zrovna prívetivá a zatknete tam 7 talibov na šupu. Keď v prestrojení vysvetlujete čechom po Rusko-Slovensky že ste dvaja čecenci čo hľadajú mesto Herát a oni nerozumejú ani slovo. Skrátka nič sa nevyrovná tomu mať na vysielačke ďalších 600 ľudí ktorí ti vedia prísť na pomoc, keby veci nešli tak ako majú. Je treba si uvedomiť že akcia je LARP – MilSim akcia, v prvom rade ste vojak jednotiek ISAF a v druhom ste osoba vrámci hry, ktorá sa môže slobodne rozhodovať a riešiť situácie po svojom. Všetko má ale následky a vy môžete na svoju neopatrnosť škaredo doplatiť. Popravy vojakov ISAF-u nie su až tak ojedinelé.


Po dvoch ročníkoch ako ISAF jednotky sme si ešte so zopár šialencami povedali že skúsiť si to za opačnú stranu neuškodí. A hor sa nakúpiť hábity.

Ak chcete zažiť dovolenku v Airsofovom štýle, nie je nič lepšie ako zahrať si miestneho dedinčana. Nikto vás nestráži, nikto vám nekáže čo máte alebo nemáte, ISAF je už od začiatku zlý, a oni sa pritom tak snažia… Mno ale postaviť mešitu smerom na juh, to je urážka našej viery. Nehovoriac o tom že vás zdravia ľavou rukou, čo je urážka až za hrob. Mno skrátka ako správny pravoverný moslim nemôžete takéto urážky trpieť. Preto navštívite správnych ľudí, prepašujete tu a tam nieco pre suseda z dediny za nejaký príspevok do rodinneho rozpočtu aby ste si mohli zakúpiť zbraň na vlastnú obranu alebo obranu dediny, je prakticky jedno čo tým ISAFákom nakecáte, podstatné je aby vám to uverili.

A čo teraz? Hovorili ste so správnymi ľudmi, boli ste prijatí do nemenovaného kolektívu ľudovej zbavy a počkáte kým vám iný správny kolega dá vedieť miesto a čas a hurá ide sa na vec. V podstate je to nádherný Airsoftový oddych. Vy môžete robiť zlobu a vám sa prakticky nemá čo stať. Ja som síce videl všetky väzenia z vnútra ale všetko to boli len nedorozumenia a podoba s akýmsi bratom z inej dediny. Popri tom ako si vy riešite biznis sa simultánne deje v oblasti asi 300 daľších vecí ktoré časom vyústia napríklad ku odtrhnutiu dvoch miest a vytvoreniu novej provincie. A nezabudnite že peniaze sú univerzálna reč ktorej okrem tých zlých ISAFákov rozumie každý brat.

Zopár slov na záver.

Určite je to akcia kam sa oplatí ísť. Je to zážitok ktorý stojí za to. Či už za ISAF alebo za miestných obyvateľov. Len si treba uvedomiť že ak na akciu pridete Štýlom tak som tu a bavte ma, velmi škaredo na to doplatite. Ak chcete prispieť na strane ISAFu, trénujte, naštudujte si problematiku, naučte sa zopár slov Paštunsky a určite si nakúpte poriadnu vystroj. Kvalita výstroje sa podpíše na vašom tele. Ak chcete ísť za Afghánske obyvateľstvo zistite si ich problémy a boliestky, vytvorte si príbeh ako ste sa v oblasti objavili a čo tam vlastne robíte ale to najpodstatnejšie, pripravte si biznis. Lebo keď nie sú bubáky, nie je muzika.

Paxo MFC

Fotogaléria tu.

Comments

comments