BLUE VALLEY X THE LAST PATROL

Pozývame všetkých priaznivcov MILSIMu na posledný ročník najväčšej slovenskej MILSIM/LARP akcie z rodiny Blue Valley SeriesBLUE VALLEY X THE LAST PATROL sa uskutoční 31. augusta až 4. septembra 2022 na starej armádnej tankovej strelnici pri obci Modrany, okres Komárno. Akciu organizuje airsoftový tím MFC.  Akcia bude trvať 96 hodín, so začiatkom v stredu 31.8.2022 o 14:00 a koncom nedeľu 4.9. 2022 o 14:00. 

MODRÉ ÚDOLIE

Modré Údolie sa nachádza na starej tankovej strelnici za obcou Modrany, je to fiktívna oblasť vo východnom Afganistane, priamo na hranici s Pakistanom. Herná plocha má rozlohu zhruba 600 000 m(1000 x 600 m). Ide o trávnaté údolie s vyschnutými krovinami, ktoré je obkolesené agátovým lesom. Celú hernú plochu pretínajú nespevnené poľné cesty, ktoré sú ale prejazdné pre terénne vozidlá. Tu a tam nájdete staré okopy z časov minulých, ktoré skvele dopĺňajú hru.

FRAKCIE
Na akcii sa môžete zúčastniť za jednu z piatich frakcií, mnohé z nich majú množstvo špeciálnych rolí:

TF1505
Koaličné jednotky podliehajúce veleniu ISAF. Ak si chcete skúsiť život vojaka v Afganistane a zažiť poriadny MILSIM, tak táto frakcia je pre Vás. Prísna vojenská hierarchia, vojenské vystupovanie, brífingy, patrolovanie, stráženie a hlavne plnenie úloh v každom čase a v každom počasí… atď., jednoducho MILSIM, so všetkým, čo k tomu patrí.

V TF1505 si môžete vybrať, kde chcete slúžiť, máte na výber velenie (HQ), vojenskú políciu (MP), zdravotníkov (MED), pyrotechnikov (EOD), špeciálne jednotky (SF) a pešie čaty (PLs).

Štruktúra TF1505 z akcie BV8
Štruktúra TF1505 z akcie BV8

Viac o tom, ako vyzerá život vojaka jednotiek TF1505, sa dočítate v našom blogu Blue Valley Series tu na milsim-portále, odporúčame prečítať.

ANA – Afganská Národná Armáda
Slovami ich veliteľa z BV9: ,,Banda opíc so zbraňami“ … ak ste niekedy pozerali nejaký dokument o vojne v Afganistane, v ktorom vystupovala ANA, tak asi budete tušiť, o čom je táto frakcia. ANA oficiálne sídli na základni TF1505 a plní úlohy spoločne s jednotkami TF, ale väčšinou narobia viac škody ako úžitku (anarchia, chaos, drogy, alkohol, všeobecný zmätok a neexistujúca lojalita). Ak chceš stále zažiť vojenský MILSIM, ale primiešať do toho ,,neviazanú“ zábavu, tak ANA je niečo pre teba, ich LARP naozaj stojí za to.

ANP – Afganská Národná Polícia
Je to výkonná moc v rámci Modrého údolia, jej príslušníci sú zo zásady oblečení v čiernych nohaviciach a modrej košeli a svoju základňu majú v hlavnom meste Azarkat. Policajti podliehajú veliteľovi polície a ten podlieha guvernérovi, slúžia hlavne na jeho ochranu. ANP rieši kriminálnu trestnú činnosť akéhokoľvek charakteru, vydávajú zbrojné licencie a riešia spory medzi obyvateľmi. ANP je vždy medzi domorodým obyvateľstvom a vždy tam, kde sa niečo deje, či už ide o nejaký protest, obchod s drogami, záťah alebo atentát … takisto, ak máš dosť peňazí, tu a tam si nejakého policajta môžeš uplatiť. Keby korupcia kvitla, tak ANP vyzerá ako rajská záhrada …

Domorodé obyvateľstvo
Najväčšia a najrôznorodejšia frakcia v Modrom Údolí, ak Vás baví LARP vojnou zničeného, podnikavého civilistu, tak svojej fantázií nemusíte klásť žiadne zábrany. Žiadna iná frakcia neponúka toľko možností, ako civilné obyvateľstvo, môžete byť čímkoľvek, stať sa ním akokoľvek a robiť čokoľvek len chcete. Chcete byť chamtivým bankárom v hlavnom meste? Tajuplným pašerákom zbraní? Usmievavým taxikárom? Retardovaným drevorubačom, ktorý chodí o jednej ráno píliť drevo pred základňu TF1505? Alebo hlboko veriacim Imámom? Možností je obrovské množstvo a ak máte nápad vytvoriť si nejakú unikátnu postavu s novým predmetom podnikania, neváhajte informovať organizátorov, tí Vás s ňou radi pripoja do hry. Práve táto rôznorodosť robí z akcie Blue Valley to, čím ňou je už 10 rokov.

Ak sa rozhodnete ísť za civilistu, tak si môžete vybrať jednu z piatich usadlostí, do ktorej sa usadíte, máte na výber Azarkat, Bala Deh, Marjah, Tota Khil a Nanghar Kel. Každá usadlosť má vopred určeného starešinu a jeho zástupcu, ich slovo je slovo Allahovo, čo povedia, to sa spraví. Každá usadlosť ma svoj vlastný unikátny predmet podnikania, tradície, históriu a spôsob života. Ak by ste mali problém si vybrať, do ktorej usadlosti najlepšie zapadnete, tak Vám ich tu v skratke načrtneme.

AZARKAT – Hlavné mesto Modrého Údolia, sídlo Guvernéra/Šejka a Náčelníka ANP. Azarkat ponúka tie najlepšie podmienky na podnikanie, usadlosť je centrom obchodu a ekonomiky. Nájdete tu miestny trh s množstvom bazárov, v ktorých si môžete zakúpiť za herné a skutočné peniaze rozličný tovar. Nájdete tu napríklad pobočku Anareusu/Muničáku/ICS, čajovňu, obchod s jedlom, Shisha-bar a množstvo ďalších atrakcií.

Azarkat je tiež centrom vzdelávania a náboženstva, nájdete tu mešitu s Imámom a školu profesora Tarika. Ak máte radi ruch veľkomesta, tak Azarkat je pre Vás správna voľba, len pozor na atentáty a samovražedné útoky.

MARJAH – Obec na hranici s Pakistanom na jednej z troch dôležitých križovatiek, pohodlne usadená v tieni stromov. Nachádza sa tu stavebná spoločnosť Prvá Tunelárska, bazár, čajovňa a zverolekár. Obyvatelia Marjahu sa prikláňajú na stranu, ktorá ponúka najviac. Za tie roky toho majú už ale majú dosť, kufríkové bomby, IED na každom rohu, vydieranie, a kvôli svojej strategickej polohe sa v okolí usadlosti stále tvrdo bojuje, pokoja tam niet … na druhú stranu sa vždy nájdu nejaké mŕtvoly na drancovanie. Ak máte nejaké znalosti zo stavebného inžinierstva, alebo viete poskytnúť prvú pomoc dobytku, chlapi z Tunelárskej a bitúnku Vás radi príjmu medzi seba. Modré údolie je vždy v núdzi o nové dopravné značky, studne a zdravé ovce.

TOTA KHIL – Obec priamo na hranici s Pakistanom, od toho sa vyvíjajú aj jej sympatie. Centrum zdravotnej starostlivosti pre Modré Údolie, nachádza sa v nej nemocnica, v ktorej ordinujú Lekári bez Krabíc s (ne)slávne známym primárom MUDr. Čibom. Ak potrebujete akútnu zdravotnú starostlivosť a bežné lieky a zákroky nepomáhajú, tak doktor Čibo je váš človek. Vysoko-experimentálna liečba, ktorú poskytuje, nemá vo svete obdobu, len si musíte dávať pozor na všetky prístupy k vašim telesným dutinám a na vaše pohlavné orgány. Lekári bez Krabíc majú vždy veľa roboty kvôli neustávajúcim bojom a incidentom v Modrom Údolí a príjmu každú voľnú ruku … alebo nohu … alebo hocijaký iný úd … Ak máte nejaké lekárske vedomosti a milujete bratov Pakistancov, tak Tota Khil je vaším miestom, len si dávajte pozor na dlhé sobotné noci … dedina má totiž vo zvyku zakaždým v tento čas zhorieť do tla … z absolútne nevysvetliteľných príčin.

NANGHAR KEL – Obec v blízkosti strategickej križovatky  s Pakistanom a dedinou Tota Khil. Najmierumilovnejšia usadlosť a centrum voľného obchodu v Modrom Údolí, nachádza sa v nej trh a bazár s rôznym tovarom, čajovňa a rafinéria plodín. Nanghar zásobuje celé údolie liečivom a drogami, bez rafinérie a jej produktom by nemohol fungovať čierny trh, bitúnok v Marjahu a ani Lekári bez Krabíc v Tote. Obyvatelia Nanghar Kelu by radi žili pokojný a mierumilovný život, bohužiaľ do nich každý rok niekto buchne, či už jednotky TF1505 ktoré ich chodia chrániť a vždy na seba pritiahnu pozornosť Talibanu, vojaci z ANA ktorý sa chcú iba sfetovať, alebo skorumpovaný policajti, ktorí chodia zbierať výpalné. Na druhej strane, v dedine to žije biznisom a peniaze tečú prúdom, takže ak si šikovný obchodník a máš dobré komunikačné schopnosti, tak šup do Nangharu.

BALA DEH – Centrum „produkcie“ kôz a oviec v údolí. Silný tradicionalisti, ktorí nestrpia zlé správanie neveriacich v ich prítomnosti. Bala Deh je niečo ako rekreačná oblasť Afganistanu, nájdete tu čajovňu, bazár, Shisha-bar, kino a dokonca aj vírivku, ceny sú ale trošku vyššie. Vďaka svojim aktívam nemá usadlosť o návštevníkov núdzu, tradične sa tu organizuje aj Shura všetkých starešinov, ktorí debatujú o budúcnosti svojho údolia, čo niekedy priťahuje nežiaducu pozornosť… Takže, ak si rád zájdeš po dlhom dni stráženia oviec a kôz do kina, alebo do vírivky, alebo si rád pofajčíš vodnú fajku pod hviezdnym nebom, tak Bala Deh je to pravé.

Horské kmene – Taliban
Posledná a najtajuplnejšia frakcia, radikálny Islamisti a vyznávači paštúnskeho nacionalizmu, ich jediným zámerom je vyhnať všetky neveriace vojská z Modrého Údolia a nastoliť právo Šaría. Operujú spoza Pakistanskej hranice. Už 10 rokov vedú Ďžihád proti jednotkám TF1505, ANA, ANP a vlastne proti každému, kto sa im nepáči. Úspech strieda neúspech, v konvenčnom boji sa jednotkám TF1505 nevyrovnajú, na druhej strane sú majstrami špionáže, fanatických atentátov, úkladných vrážd, prepadov a pokladania IED. V Modrom Údolí neprejde deň bez nejakého výbuchu IED, nejakej vraždy, vydierania alebo prepadu. Svojich prívržencov regrutujú z rady mladých a nevzdelaných, najčastejšie počas bohoslužieb. Ak sa cítiš na tvrdý život Talibanského bojovníka a chceš oslobodiť svoju krajinu od neveriacich psov, nemusíš sa ničoho obávať, nehľadaj ich, oni si nájdu teba.

SCENÁR
Blue Valley Series si berie inšpiráciu z misie ISAF Afghanistan 2001-2014 a podľa toho sa odvíja celý dej a LARP hráčov, scenár je ale každý rok unikátny a vždy nadväzuje na predchádzajúce ročníky. V roku 2018 sa celý dej pohyboval okolo voľby guvernéra, v roku 2019 si zase guvernér upevňoval svoju moc nad Modrým Údolím, čo nakoniec vyústilo v jeho atentát.

Krásou celej hry je, že scenár nie je pevne daný, vždy je postavený len dej, ako sa bude situácia vyvíjať, záleží len na interakcii samotných hráčov zo všetkých frakcií. Spackaná misia TF1505 môže viesť k protestom a zvýšenému náboru do jednotiek Talibanu, alebo hlboká urážka starešinu nejakej dediny obyvateľom inej dediny môže viesť ku krvnej pomste, z ktorej sa nakoniec vyvinie bratovražedná vojna, za tie roky sa toho stalo už veľa … raz napríklad musela jedna čata kvôli pretrvávajúcim nepokojom vyniesť zlato z banky v hlavnom meste, čím prestala byť mena krytá zlatom a celá ekonomika skrachovala. Človek nikdy nevie čo prinesie ďalší deň.

EKONOMIKA
Hra má fungujúcu ekonomiku, obchody aj služby, nič nie je robené len tak na oko. United Bank of Afghanistan sídliaca v Azarkate poskytuje bezplatné vedenie účtov. Každý občan v Modrom Údolí má možnosť založiť si účet s výhodným úrokom, na ktorý si bude počas hry ukladať peniaze, tieto uložené peniaze môže potom ľubovoľne presúvať na účet niekoho iného, hradiť poplatky a pod.  Banka poskytuje aj pôžičky na podnikanie, ak ale nebudete schopní splácať pôžičku, môžu vás navštíviť páni z exekučného úradu „Oheň ako dar“. Vo vybraných obchodoch môžete platiť dokonca aj hernou platobnou kartou!

INFRAŠTRUKTÚRA
Ak si chce nejaká usadlosť zlepšiť životné podmienky, môže požiadať o výstavbu rôznych stavieb, ktoré im poskytujú výhody, sú to napríklad školy, studne, mešity, mučiace koly, atď. Každá stavba si vyžaduje určite materiály, ktoré treba reálne zaobstarať, takisto musí byť všetko schválené geodetom z Azarkatu a stavby môžu byť stavané len stavebnou spoločnosťou Prvá Tunelárska, všetko treba mať dopredu dohodnuté a na všetko treba mať aj papier. Tá zaobstaráva aj odvoz smetí zo základne TF, opravu ciest, umiestňovanie cestných značiek a mnoho ďalšieho.

SLUŽBY
Nechce sa Vám chodiť pešo? Tak si zavolajte jednu z dvoch taxi-služieb! Chcete počuť novinky od svojho vzdialeného bratranca v Pakistane? Pošlite mu list z pošty v Azarkate! Alebo sa bojíte o svoj život a chcete si zaobstarať zbraň? Navštívte stanicu ANP, spravte skúšky a rovno sa zastavte u obchodníka zo zbraňami. Večer si môžete zájsť do kina, alebo na vodnú fajku, alebo si dať dobrý arabský čaj … možností je veľa a za tie tri dni sa to niekedy nedá zvládnuť všetko. A ak chcete byť informovaný o všetkom čo sa v Modrom Údolí zomelie, tak sledujte online noviny Blue Valley Today!

PRAVIDLÁ
Pred tým ako sa rozhodnete zaregistrovať sa a prísť si zahrať, odporúčame aby ste si poriadne preštudovali pravidlá hry, nájdete ich na stránke bluevalley.sk. Je to síce dlhé čítanie, ale veľmi prehľadné, nájdete tam všetko ohľadom zbraní a munície, ako používať vozidlá v hre, ako fungujú herné peniaze, zásahy a respawn, herné postavy, … atď.

REGISTRÁCIA
Prebieha online na stránke bluevalley.sk, treba sledovať internetovú stránku, alebo FB stránku Blue Valley Series, kedy sa budú otvárať jednotlivé kolá registrácie. Stačí si len vybrať hernú stranu, vypísať povinné informácie ako meno a priezvisko, adresu, email, atď. Ceny vstupeniek sa líšia podľa herných strán a podľa kola registrácie, čím skôr sa zaregistrujete, tým lepšiu cenu dostanete. Môžete si takisto vybrať nášivku Blue Valley alebo tričko. Po presmerovaní na platobnú bránu 24-Pay je nutné vykonať platbu prostredníctvom internet bankingu, alebo platobnej karty a potom už len čakať na potvrdzovací email s pozvánkou.

Herné strany majú svoje vlastné FB skupiny, kde sa koordinujú všetky aspekty fungovania počas akcie, ak ste sa zaregistrovali, požiadajte o pridanie do tejto skupiny.

TF1505 – Blue Valley TF
ANP – Blue Valley ANP
Azarkat – Blue Valley Azarkat
Marjah – Blue Valley Marjah
Bala Deh – Blue Valley Bala Deh
Nanghar Kel – Blue Valley Nanghar Kel
Tota Khil – Blue Valley Tota Khil

Ak by ste mali akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať na FB stránke Milsim-portál.sk, alebo napíšte email na bluevalleysk@gmail.com.

Tešíme sa na vašu účasť!

Fotky – Ganny Foto

Comments

comments