Recenzia: KLYMIT Insulated Static V Recon

Na úvod tejto recenzie podotknem, že sa zaoberá len jedným produktom spoločnosti Klymit a nezaoberá sa porovnávaním viacerých konkrétnych produktov. Porovnania budú len vo všeobecnosti – výhody a nevýhody nafukovacej karimatky vs. ostatné typy karimatiek.

Prvá z vecí, ktorá Vás isto bude zaujímať je cena tejto karimatky. Ta je v obchode IRON LEGION, pre ktorý píšeme túto recenziu nastavená na výšku 102,90€. Možno si poviete, že to je za karimatku veľa, avšak toto rozhodnutie by som na Vašom mieste nechal až na záver tejto recenzie. Vo všeobecnosti platí, že za dobré veci si treba priplatiť a je tomu tak aj pri tejto karimatke. Okrem iného firma Klymit vyrába viacero rôznych typov karimatiek, ktoré majú svoje špecifiká oproti recenzovanému modelu, všeobecné informácie ohľadne kvality a typu karimatky však ostanú platné pre všetky produkty.

Parametre:

Hmotnosť:

709g

Rozmery:

183 cm x 58.4 cm x 6.5 cm

R-hodnota:

4.4

Nafúknutie:

10-15 výdychov

Rozmer zbalenej karimatky:

12.7 cm x 20.3 cm

Materiál:

75D polyester

Všeobecné informácie:

Nafukovacia karimatka je z hľadiska komfortu, rozmerov ako aj tepelnej izolácie lepšou voľbou ako sú klasické karimatky. Samozrejme existujú skladacie karimatky (rôznych rozmerov a vlastností) ktoré však nebudú nikdy až natoľko izolujúce ani natoľko kompaktné ako nafukovacia karimatka. Na druhej strane kvalitná klasická karimatka môže byť komfortná a poskytovať solídnu mieru izolácie, takáto karimatka však nebude veľmi skladná a svojimi rozmermi môže pri balení robiť problémy. Dôležitým aspektom pri nafukovacích a samo-nafukovacích karimatkách je ich odolnosť voči prederaveniu. Tu si treba uvedomiť, že prepichnúť sa dá každá karimatka či už pevná alebo práve tieto vzduchom plnené. U tých druhých je o to významnejšia príprava podkladu kam ju položíte a v neposlednej rade, kvalita materiálu, za ktorú sa oplatí priplatiť. Karimatka KLYMIT Insulated Static V Recon je z kvalitného odolného materiálu a pri štandardnom poľnom vojenskom testovaní, kde sme síce miernu pozornosť príprave podložia venovali, avšak rozhodne nie nejak závratnú a spávali sme v nej prevažne v lesoch s početnými vetvičkami, koreňmi atď. tak sa nám karimatku nepodarilo poškodiť. Ku karimatke je tiež pribalená súprava na opravu v prípade poškodenia, ktorá je zabalená priamo v transportnom obale, čo hodnotíme veľmi pozitívne. Táto karimatka je NAFUKOVACIA, nie SAMO-NAFUKOVACIA, čo pre lenivého človeka môže na prvý pohľad byť negatívne. Pre skúseného jedinca je to však pozitívum nakoľko so samo-nafukovacími karimatkami je viac starostí ako úžitku, systém samonafúknutia nie je veľmi spoľahlivý a často krát je aj tak potrebné po dlhšom čakaní karimatku dofúknuť. Nafúknutie tohto modelu karimatky trvá len pár sekúnd, je bezproblémové a je na to potrebných cca. 10-15 vydýchnutí. V našom prípade sme dosiahli priemernú hodnotu 12-13.

Hmotnosť karimatky predstavuje 709g čo nie je najmenej avšak ide o izolovanú odolnú a relatívne väčšiu karimatku z kvalitného materiálu. Rozdiel proti klasickým karimatkám je 100-200 gramov pri podobnej úrovni izolácie. Tento aspekt je možné brať ako daň za skladnosť a väčšiu mieru komfortu.

Rozmery nafúknutej karimatky sú 183 cm x 58.4 cm x 6.5 cm čo je pre priemerného človeka dostatočný rozmer na komfortné ležanie či už na boku alebo chrbte/bruchu. 6.5. hrúbka zabezpečuje vysokú mieru izolácie od povrchu ako aj mäkkosť pri ležaní. Netreba sa nechať zmiasť 183cm dĺžkou nakoľko sú situácie kedy je žiadané nohy v kanadách ponechať mimo karimatku, resp. pod hlavu podložiť či už nafukovací vankúš, alebo časť vybavenia ako je vo zvyku u nás.

R-hodnota (R-VALUE) predstavuje hodnotu využívanú v stavebníctve pre meranie tepelnej izolácie stavby. Pri karimatkách slúži na určenie ich schopnosti izolovať od zeme. Test sa vykonáva pri 21 stupňoch a za bezvetria. Všeobecne karimatky dosahujú priemerne 1.5-2 body R-hodnoty. Kvalitné karimatky do chladných podmienok potom hodnoty 4-5, tie najviac izolujúce dosahujú hodnotu cca 5.6 avšak ide o veľmi rozmerné karimatky určené do skutočných extrémov (len pár kusov na trhu). Pre KLYMIT Insulated Static V Recon je táto hodnota 4.4 a zabezpečuje veľmi solídnu izoláciu celoročné, vrátane zimy. V zime by samozrejme skúsený jedinec mal podniknúť potrebnú prípravu pre zvýšenie komfortu a izolácie v podobe podloženia vetvami ihličia a pod.

Balenie nafukovacej karimatky nebude nikdy tak rýchle ako je to pri klasických karimatkách ktoré buď zrolujete alebo len poskladáte. To je fakt, druhým faktom však je, že zbalenie tejto karimatky zaberie pár sekúnd v prípade núdzového zbalenia, kedy len povolíte ventil a karimatku zrolujete či „zhužvete“ do relatívne skladného tvaru aby bola zabalená do batohu. Následne keď sa situácia upokojí a bude dostatok času, je možné karimatku do cca 1-2 minút zbaliť do kompaktnej veľkosti transportného obalu na rozmer 12.7 cm x 20.3 cm. Postup je jednoduchý – na relatívne rovnom pevnom podklade karimatke povolíte ventil, smerom od hlavy k nohám ju prvý krát zrolujete, čím sa vytlačí väčšina vzduchu v nej. Následne ju rozprestriete, dáte na polovicu po dĺžke, žehliacim pohybom ruky sa vytlačí ďalší vzduch, potom opäť na polovicu a žehlením z karimatky dostanete posledné zbytky vzduchu. Tu sa osvedčilo následne zaistenie ventilu. Karimatku poskladáte a zabalíte do prepravného obalu.

Materiál z ktorého je karimatka vyrobená ja kvalitný, odolný a veľmi ľahký. Je možné sa naň spoľahnúť a samotná kvalita výroby je na vysokej úrovni.

V rámci zhrnutia odporúčame aj napriek nákupnej cene túto karimatku každému, kto si váži svoje zdravie, hľadá komfort ale aj kompaktné riešenie. Je vhodná na turistiku /existuje viacero farebných verzií/ ale hlavne aj na taktické situácie a vojenské využitie (béžová farba je vhodná na lesné podložie v našich podmienkach). Karimatku sme intenzívne testovali celkovo po dobu 3 mesiacov v rôznych poveternostných situáciách, či už sneh, alebo dážď, chlad ale aj teplé dni s teplotami nad 24 stupňov. Využili sme ju pri množstve taktických cvičení a rozhodne sme ju nešetrili. Záver je – odporúčame jej zakúpenie a využitie.

Comments

comments