Recenzia – TT Tac Holster MK2 OD Tasmanian Tiger

Mal som možnosť nejakú dobu testovať holster „Tac Holster MK2“ značky Tasmanian Tiger a rád by som sa s Vami podelil o moje postrehy, skúsenosti a celkové hodnotenie z mojej strany. Holster na recenziu poskytol predajca IRON LEGION.

Značka a výrobca
Značku Tasmanian Tiger (TT) vyrába známa nemecká firma Tatonka, ktorá od roku 1980 (začala pod názvom Mountain Sport) produkuje outdoorové vybavenie a od roku 1989 vyrába svoje produkty vo vlastnej továrni vo Vietname. Zvýšený záujem o outdoorové produkty na vojenské účely zo strany armády (a neskôr aj širšej verejnosti) viedli firmu Tatonka k tomu, aby vyčlenila časť svojich zdrojov a prostriedkov pre odvetvie, ktoré by sme mohli nazvať „military“. Samotnú značku TT si firma zaregistrovala najprv v Nemecku v roku 1999 a v roku 2001 celosvetovo. V tom istom roku sa zo svojimi produktmi tejto značky prvýkrát zúčastnila na výstave IWA v Nemecku.

Z dôvodu produkcie v ázijskej krajine bola táto značka hlavne v minulosti radená v Nemecku medzi značky „druhej kategórie“, spolu s Tacgearom a podobnými značkami, ale vďaka postupnej globalizácii a dobrým skúsenostiam s jej produktmi dochádza k postupnému vyrovnávaniu rozdielov v nazeraní na jej produkty a ostatné „profi“ nemecké firmy, ako napríklad Lindnerhof Taktik, Zentauron a pod., aj keď tieto firmy majú stále ,z dôvodu lokálnej produkcie a predsa len elitnejšieho renomé, lepšie meno. Rozhodne je ale niekde inde ako značky Mil-tec, MFH a pod.

Materiály
Samotný holster má prázdny rozmery cca 21 x 12 x 4 cm a váhu udávanú na 190g (aj keď ja som na mojom reálne navážil 195g) a je vyhotovený z Cordury 700D, čo mu zabezpečuje o niečo nižšiu váhu a stále dostatočnú odolnosť oproti Cordure 1000D. Iste, na výrobu vybavenia pre klasických „bigošov“ je vhodnejšia 1000D, ale v prípade výbavy, ktorú si individuálne kupujú vojaci alebo aj civilná verejnosť, sa predsa len očakáva, že sa ku týmto súčastiam výstroje budú majitelia správať slušne, čiže používať, ale nie „zneužívať“. Ak 700-ke venujete určitú minimálnu starostlivosť a ohľaduplnosť, určite Vám nezlyhá niekde „v akcii“. Musím podotknúť, že výrobca pri farebných variantoch týchto holstrov udáva Corduru 700D a pri kamufláži 500D, rozdiel ale podľa mňa bude zanedbateľný a z používateľského pohľadu nič zásadne neovplyvní.

 

 

Ako Cordura, tak aj suché zipsy vyzerajú byť kvalitné a myslím že vzhľadom na frekvenciu ich používania (predsa len to nie je sucháč na zatváranie zásobníkovej sumky) vydržia bez problémov po celú dobu používania. To isté sa dá povedať o nylonových popruhoch na MOLLE systéme na zadnej strane sumky a na náznaku MOLLE na chrbte holstra.
Všetky materiály po celú dobu testovania nevykázali žiadne známky opotrebovania, či už samotným používaním, alebo inou manipuláciou, takže rozhodne nebudete musieť kupovať ďalší kus z dôvodu „dožitia“.
Mnou testovaný holster bol vyhotovený vo farbe označenej ako oliva, čo je spolu z pieskovou/khaki a čiernou jedna zo základných farieb používaných na produktoch značky TT. Samozrejme v záujme udržania trendu sa na výrobky používa celá rada kamuflážnych vzorov, konkrétne tento holster sa ale vyrába okrem spomínaných farieb len vo vzore Multicam. Odtieň použitej zelenej bol príjemne tmavý, takmer ako zelenšie verzie farby „Ranger green“, ale bez akejkoľvek prímesí šedých tónov. Pre lepšiu ilustráciu prikladám skupinovú foto s rôznymi farebnými a kamuflážnymi nylonovými produktmi:

1- TT – olive
2- Tactical Tailor – ranger green
3- Flyye Industries – ranger green
4- Eagle/Allied Industries – forest green
5- Eagle Industries – khaki
6- Tactical Tailor – multicam
7- Schleswiger Tauwerkfabrik Oellerking – 5-FB flecktarn

Spracovanie
Celkové spracovanie by som hodnotil ako veľmi dobré, všetky zlícovania, stehy a lemy sú prevedené presne, rovno a dostatočne pevne, a to sa považujem za veľmi náročného! Proste je cítiť povestná nemecká precíznosť a kvalita, aj keď len vo forme nastavenia výstupnej kvality. Aby som bol ale objektívny, našiel som aj jeden nedostatok a to nerovnomerné rozmiestnenie popruhov na MOLLE väzbe na chrbte holstra. Z dôvodu ktorý popíšem nižšie to ale nie je podstatné a preto mi to osobne vôbec nevadí.

Konštrukcia
Konštrukcia holstra je tým, čím sa daný holster odlišuje od všetkých mne známych konkurentov. Viac-menej všetky takéto holstre v podstate vychádzajú z pôvodných nylonových služobných holstrov, ktoré sa postupom času vyvinuli do typu holstra, ktorý nazývam „Omega“ (podľa známeho holstra od firmy Blackhawk). Od tohto konceptu sa potom odvinulo viacero variácií, vrátane TT Tac Holster MK2. Rozdiel spočíva v tom, že tento holster sa dá pomerne slušne prispôsobiť rozmerom konkrétnej krátkej guľovej zbrane, vrátane prípadného svetla. Hĺbku „utopenia“ zbrane sa nastaví vnútorným nylonovým pásom, následne tri vrstvy holstra, ktoré navzájom preložíme pomocou suchého zipsu, pomerne presne obopnú vloženú zbraň.

Holster nastavený pre airsoftovú pištoľ USP45 od KSC

Celé nastavenie je veľmi jednoduché a inštinktívne a nemyslím že je potrebné ho bližšie popisovať. Takýmto spôsobom sa dá daný holster nastaviť pre väčšinu pištolí, ale najlepšie samozrejme pasuje na väčšie rámy vojenských modelov. V prípade týchto väčších pištolí a použitia väčšieho svetla na ráme (napr. X300 od Surefire) je toto obopnutie nakoľko tesné, že poznám človeka, ktorý pre účely airsoftu nepoužíva žiadne ďalšie zabezpečenie zbrane proti vypadnutiu.

Originálne je holster vybavený na zabezpečenie zbrane proti vypadnutiu dvojstupňovou poistkou typu „thumbreak“, ktorá je pomocou suchých zipsov upevnená v zadnej časti v špeciálnej „kapse“ (pri akejkoľvek manipulácii s ňou odporúčam použiť dve pravítka alebo niečo podobné, ktoré vsuniete popri poistke z oboch strán, lebo inak s poistkou nepohnete) a v prednej časti pod nylonovými popruhami medzi jednotlivými vrstvami holstra (pozri obr. z nastavovania).
Poistka sa skladá z „dvoch stupňov“: prvý stupeň – zaistenie suchým zipsom, druhý stupeň – zaistenie patentným gombíkom.

prvý stupeň – zaistenie suchým zipsom
Druhý stupeň – zaistenie patentným gombíkom.

V niektorých bezpečnostných zložkách platia pravidlá pre zaistenie služobnej zbrane predpísaným počtom stupňov zabezpečenia (tieto „stupne“, ak sa nemýlim, vypracovala/zaviedla firma Safariland), ale pre civilné účely, či už airsoft alebo použitie na strelnici, je táto poistka nepraktická. Jednak zbytočne zvyšuje objemnosť a váhu holstra a rovnako aj jej použitie nie je dostatočne pohotové. Keďže ale obzvlášť pri ťažších „reálnych“ pištoliach je nejaký typ zaistenia zbrane v holstri potrebný, vyrobil som si na účely testovania na strelnici vlastnú verziu, ktorú som vyrobil z bungee cordu s pútkom z otvorenej sumky. Na zadnej strane som bungee cord uchytil o MOLLE väzbu a na prednej strane o popruh, ktorý pôvodne slúži na oporu pre thumbreak poistku.

TT Tac holster MK2 s vlastnou poistkou a pištoľou HK P30L

Dané riešenie sa mi najviac osvedčilo ako kompaktné, ľahké, pohotové a dostatočne bezpečné a ku pôvodnej poistke som sa už po celú dobu testovania nevrátil. Ak by sa daný holster vyrábal bez tumbreak poistky (napr. ako MK3) dalo by sa odstránením „kapsy“ opäť niečo ušetriť na objemnosti aj váhe.

Montáž
Montáž holstra je zabezpečená systémom, ktorý samotný výrobca označuje ako MT-Plus, de facto ale ide o klasickú MOLLE väzbu (pravdepodobne ide o autorské práva na „MOLLE“, opravte ma ak sa mýlim…), ktorá je široká na dva stĺpce a vysoká na sedem šírok popruhu (ak rátam aj šírku s patentným gombíkom).

Pozitívom tohto systému je, že zabezpečuje relatívne bezpečné upevnenie holstra na opasok v dvoch výškach. Na obr. TT Tac Holster MK2 02 sú MOLLE popruhy nastavené na pripevnenie vo „vyššej“ pozícii, ako výsledne vidno „v teréne“ na holstri (na obr. TT Tac holster MK2 s vlastnou poistkou a pištoľou HK P30L); druhá možnosť je prevlečenie opasku cez MOLLE popruhy v hornej časti holstra, keď výsledne bude celý holster visieť nižšie). Nevýhodou systému je obmedzenie na vertikálne zavesenie, v prípade požiadavky na upevnenie v horizontálnej/vodorovnej polohe (napr. na nosič plátov nad sumky) je potrebné buď použiť nejaký adaptér (a zvýšiť tak objemnosť/váhu celého holstra) alebo vymyslieť nejaké náhradné riešenie, napr. použiť plastové zip-ties (s rizikom bezpečnosti celého upevnenia).

Samotnou kapitolou je MOLLE väzba na chrbte holstra. Na pôvodnom „Omega“ holstri je na tomto mieste napevno našitá sumka na pištoľový zásobník, alebo podobne veľký predmet, preto väzba na tomto mieste priam núka možnosť pripevnenia podobne veľkej sumky s MOLLE systémom. Reálne ale jednoradová MOLLE sumka pomerne výrazne odstáva od samotného holstra a hlavne, ak je zaťažená plným zásobníkom, multitoolom, atď., pri každom dynamickejšom pohybe som cítil ako sa pohupuje zo strany na stranu, čo bolo pre mňa dosť nepríjemné. Ak by ste predsa len v tejto pozícii MOLLE sumku chceli, väčšinou si ju viete pripevniť či už priamo na opasok, alebo na väzbu vesty/nosného systému hneď vedľa holstra. Podobne dopadol môj pokus upevniť pod túto väzbu chemické svetlo, alebo pero: daný predmet vytláčal holster v tomto mieste dovnútra a zvyšoval tak pri tasení trenie medzi muškou zbrane a suchým zipsom, ktorý je na tomto mieste z vnútra holstra.

Ako najmenej problematické sa ukázalo pripevnenie C.A.T. škrtidla (alebo iného podobného ľahkého predmetu) pomocou gumy systémom, ktorý vidno na fotke zo strelnice. Keďže ale na škrtidlo mam určené iné miesto a zbytočne to obmedzovalo môj prístup do vrecka na nohaviciach, upustil som od akýchkoľvek ďalších pokusov.

Záver
Ak by som mal daný holster zhodnotiť celkovo, ide o premyslený, dobre a kvalitne ušitý kus výstroje, vyrobený z kvalitných materiálov. Bol navrhnutý očividne pre služobné účely, ale po jednoduchej úprave sa dá veľmi dobre využiť aj na airsoft, alebo použitie na strelnici.

TT Tac holster MK2 vs Radar 6301 Thunder 3D

Na služobné účely by som zvážil použitie pokročilejších a funkčnejších holstrov, na skryté nosenie kydex podľa chuti, ale v prípade príležitostného testovania nových pištolí, svetiel a podobných doplnkov inak ako „zo stolíka“, si tento holster u Vás určite nájde uplatnenie. Jednou z možných nevýhod môže byť, ako vyplýva zo samotnej konštrukcie holstra, že sa vyrába len vo verzii pre pravákov. Podľa mojich informácií, v dobe písania tejto recenzie nie je na trhu dostupné žiadne podobné riešenie od známej konkurencie.


V prípade že chcete doplniť alebo opraviť nejaké uvedené informácie, poprípade poskytnúť nejakú konštruktívnu kritiku, budem Vám vďačný za vašu spätnú väzbu!

LW77

Comments

comments